DF37NC-10DS-0.4V(53)
Mfr.Part #
DF37NC-10DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Number of Positions :
10
Stack Height (Mating) :
0.98mm
Pitch :
0.016 0.40mm
Surface Mount
Number of Pins :
10
Contact Plating :
Height Above Board :
0.038 0.97mm
Series :
DF37
Hirose DF37NC-10DS-0.4V(53)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 10 Positions DF37 Gold
DF37NC-10DS-0.4V(53) Overview
DF37NC-10DS-0.4V(53) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
10 pins