DF30FB-80DP-0.4V(82)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF30FB-80DP-0.4V(82)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
80
MIL Conformance :
No
Stack Height (Mating) :
0.9mm
Termination :
SMD/SMT
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Height Above Board :
0.035 0.88mm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Package / Case :
Metal
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Additional Feature :
LOW PROFILE
Series :
DF30
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Surface Mount
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
80
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.016 0.40mm
Feature :
Solder Retention
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 80 Positions DF30 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE