DF3052BF25V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF3052BF25V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Data Bus Width :
16b
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
8K x 8
Number of Pins :
100
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Number of Terminations :
100
DAC Channels :
yes
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
Interface :
SCI
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
24
Base Part Number :
DF3052
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Access Time :
25 μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
100-BFQFP
Operating Supply Voltage :
5V
Series :
H8® H8/300H
Bit Size :
16
Core Processor :
H8/300H
Number of I/O :
70
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
Frequency :
25MHz
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
5
PWM Channels :
Core Size :
16-Bit
Length :
14mm
Lead Free :
Lead Free
Connectivity :
SCI, SmartCard
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V