DF2E-DC24V
Mfr.Part #
DF2E-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
CSA; UL
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.3A@110VDC
Reach Compliance Code :
Unknown
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Body Breadth :
9.91 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Power :
200mW
Operate Time :
5ms
Body Height :
7mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
30VA@125VAC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Voltage(AC)-Max :
125V
Release Time :
3ms
Contact Rating (Current) :
1A
Input Switching Control Type :
Random
Coil/Input Supply Type :
DC
Lead Free :
Lead Free
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Release Voltage :
2.4VDC
Termination :
PC Pin
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
HTS Code :
Series :
DF
ECCN Code :
EAR99
Relay Action :
LATCHED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Current :
8.3mA
Physical Dimension :
16mm x 9.91mm x 7mm
Coil Resistance :
2.88kohm
Number of Terminations :
8
Body Length or Diameter :
16mm
Weight :
2.4g
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Resistance :
50mOhm
Throw Configuration :
DPDT
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
125VAC 60VDC -Max
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Length - Termination :
0.003 inch
PCB Hole Count :
8
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.3A@125VAC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Contact Voltage(DC)-Max :
110V
Published :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
30W@60VDC