DF2667VFQ33V
Mfr.Part #
DF2667VFQ33V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Access Time :
33 μs
Packaging :
Tray
Series :
H8® H8S/2600
RAM Size :
16K x 8
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
384KB 384K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Published :
Interface :
IrDA, SCI
Number of Programmable I/O :
103
Mount :
Surface Mount
Core Size :
16-Bit
Core Processor :
H8S/2600
Package / Case :
144-LQFP
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 4x8b
Number of Timers/Counters :
6
Operating Supply Voltage :
3.3V
Watchdog Timer :
yes
Number of Pins :
144
Frequency :
33MHz
Memory Size :
384kB
Connectivity :
IrDA, SCI, SmartCard
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA