DF2633RTE28V
Mfr.Part #
DF2633RTE28V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
120-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
DF2633
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
73
Connectivity :
I²C, UART/USART
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
120-TQFP
Packaging :
Tray
Frequency :
28MHz
Core Processor :
H8S/2600
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
16K x 8
Series :
H8® H8S/2600
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
10
Memory Size :
256KB
Factory Lead Time :
24 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Core Size :
16-Bit
Operating Supply Voltage :
5V
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of Pins :
120
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 4x8b
Access Time :
28 μs
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA