DF24-40DS-0.9C
Mfr.Part #
DF24-40DS-0.9C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 40POS 0.90MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Color :
Black
MIL Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
UL Flammability Code :
94V-0
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Contact Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
WITH CABLE ASSEMBLY
Series :
DF24
Number of Positions :
40
Total Number of Contacts :
40
IEC Conformance :
Pitch :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
DF24-40DS-0.9C
2 Rows Receptacle Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF24