DF2345FA20V
Mfr.Part #
DF2345FA20V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Min Operating Temperature :
-20°C
Memory Size :
128kB
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
8
Max Operating Temperature :
75°C
Memory Type :
Flash
RAM Size :
4kB
Operating Supply Voltage :
5V
Package / Case :
PQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Factory Lead Time :
32 Weeks
Frequency :
20MHz
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Pins :
100
Interface :
UART
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Voltage :
5.5V
Datasheets
DF2345FA20V
Microcontroller 100 Pin 20MHz PQFP
DF2345FA20V Overview
PQFP-packages are available. The part has a memory size of 128kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. In this chip, 100 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 8 timers/counters. There is FLASH memory in this equipment.
DF2345FA20V Features
PQFP package
Minimum temperature of -20°C