DF2328BVF25WVTR
Mfr.Part #
DF2328BVF25WVTR
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
128-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
16-Bit
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Connectivity :
SCI, SmartCard
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Number of I/O :
86
Package / Case :
128-BFQFP
Mount :
Surface Mount
Interface :
SCI
Series :
H8® H8S/2300
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
H8S/2000
Number of Timers/Counters :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
128
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
DF2328
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
25MHz
Data Bus Width :
16b
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
3.3V