DF22L-3S-7.92C(28)
Mfr.Part #
DF22L-3S-7.92C(28)
Description
CONN RCPT HSG 3POS 7.92MM
Stock
80
In Stock :
80
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Width :
11.55mm
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Polyamide
Depth :
20mm
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
3
Series :
EnerBee™ DF22
Pitch :
0.312 7.92mm
Connector Type :
Receptacle
Reference Standard :
UL
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Cable, Free Hanging
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Fastening Type :
Latch Lock
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e2
Length :
23.42mm
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
TIN COPPER
Voltage - Rated DC :
1kV
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Resistance :
5mOhm
DIN Conformance :
Color :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
3
Mixed Contacts :
Contact Type :
Female Socket
Feature :
Polarizing Key
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Termination :
Crimp
Orientation :
Straight
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Datasheets
DF22L-3S-7.92C(28)
Hirose DF22L-3S-7.92C(28)
1 Rows Receptacle Bulk Red 3 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF22 Polyamide