DF22L-2P-7.92DSA(53)
Mfr.Part #
DF22L-2P-7.92DSA(53)
Description
CONNECTOR
Product Category :
Headers, Male Pins
Package :
Bag
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Series :
EnerBee™ DF22
Product Type :
Power to the Board
Termination Style :
Solder Pin
Subcategory :
Power Connectors
Contact Type :
Male Pin
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Color :
1
Pitch :
7.92 mm
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights :
Voltage Rating :
1000VAC/DC
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Pitch - Mating :
0.312 (7.92mm)
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Mating :
0.354 (9.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.146 (3.70mm)
Applications :
Row Spacing - Mating :
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Termination :
Solder
Features :
Board Guide, Board Lock
Fastening Type :
Latch Holder
Current Rating :
25 A
Overall Contact Length :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.713 (18.10mm)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.713 (18.10mm) Height