DF2268TF20V
- Mfr.Part #
- DF2268TF20V
- Package / Case
- 100-TQFP
- Description
- IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
- Lead Free
- Packaging :
- Tray
- Factory Lead Time :
- 24 Weeks
- Base Part Number :
- DF2268
- Data Bus Width :
- 16b
- Oscillator Type :
- Internal
- Published :
- 2009
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Number of I/O :
- 67
- Access Time :
- 20 μs
- RAM Size :
- 16K x 8
- Watchdog Timer :
- yes
- Package / Case :
- 100-TQFP
- Interface :
- I2C, SCI
- Connectivity :
- I2C, SCI, SmartCard
- Number of Pins :
- 100
- Program Memory Size :
- 256KB 256K x 8
- Operating Temperature :
- -20°C~75°C TA
- Memory Size :
- 256KB
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Supply Voltage :
- 5V
- Radiation Hardening :
- No
- Number of Timers/Counters :
- 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4V~5.5V
- Series :
- H8® H8S/2200
- Frequency :
- 20MHz