DF2268FA13V
Mfr.Part #
DF2268FA13V
Package / Case
100-BFQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 10x10b; D/A 2x8b
Mount :
Surface Mount
Published :
Core Size :
16-Bit
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
16K x 8
Frequency :
13MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
Data Bus Width :
16b
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
DF2268
Series :
H8® H8S/2200
Interface :
I2C, SCI
Package / Case :
100-BFQFP
Number of I/O :
67
Lead Free :
Lead Free
No
Memory Size :
256KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Timers/Counters :
8
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA