DF2266TF20V
Mfr.Part #
DF2266TF20V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
8
Number of Pins :
100
No
Peripherals :
LCD, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
DF2266
Watchdog Timer :
yes
RAM Size :
8K x 8
Data Bus Width :
16b
Data Converter :
A/D 10x10b
Access Time :
20 μs
Number of I/O :
67
Memory Size :
128kB
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Interface :
I2C, SCI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Packaging :
Tray
Core Processor :
H8S/2000
Frequency :
20MHz
Series :
H8® H8S/2200
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA