DF2258FA13IV
Mfr.Part #
DF2258FA13IV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
72
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
16-Bit
Core Processor :
H8S/2000
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Package / Case :
100-BFQFP
Radiation Hardening :
No
Series :
H8® H8S/2200
Interface :
I2C, SCI
Factory Lead Time :
24 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Frequency :
13MHz
RAM Size :
16K x 8
Access Time :
13 μs
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Base Part Number :
DF2258
Memory Size :
256KB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA