DF2239TE16V
- Mfr.Part #
- DF2239TE16V
- Manufacturer
- Intersil (Renesas Electronics Corporation)
- Package / Case
- 100-TQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP
- Manufacturer :
- Product Category :
- Microcontrollers
- Number of Timers/Counters :
- 10
- Factory Lead Time :
- 24 Weeks
- Operating Supply Voltage :
- 5V
- Watchdog Timer :
- yes
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Packaging :
- Tray
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.7V~3.6V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Radiation Hardening :
- No
- Lead Free :
- Lead Free
- Published :
- 2006
- Connectivity :
- I2C, SCI, SmartCard
- Number of I/O :
- 72
- Mount :
- Surface Mount
- Access Time :
- 16 μs
- Peripherals :
- DMA, POR, PWM, WDT
- Core Size :
- 16-Bit
- Program Memory Size :
- 384KB 384K x 8
- Core Processor :
- H8S/2000
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Package / Case :
- 100-TQFP
- Interface :
- I2C, SCI
- Oscillator Type :
- Internal
- Number of Pins :
- 100
- Program Memory Type :
- Flash
- Base Part Number :
- DF2239
- Series :
- H8® H8S/2200
- Operating Temperature :
- -20°C~75°C TA
- Data Converter :
- A/D 8x10b; D/A 2x8b
- Memory Size :
- 384kB
- RAM Size :
- 32K x 8
- Frequency :
- 16MHz