DF2239FA16V
Mfr.Part #
DF2239FA16V
Package / Case
100-BFQFP
Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP
Microcontrollers
Memory Size :
384kB
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
yes
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Number of I/O :
72
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
100-BFQFP
Core Size :
16-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Operating Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
384KB 384K x 8
RAM Size :
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Base Part Number :
DF2239
H8S/2000
Number of Pins :
100
Frequency :
16MHz