DF2238RTF13V
Mfr.Part #
DF2238RTF13V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Stock
150
In Stock :
150
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
RAM Size :
16K x 8
Bit Size :
16
External Data Bus Width :
16
Memory Size :
256KB
Terminal Pitch :
0.4mm
Packaging :
Tray
Length :
12mm
Frequency :
13MHz
Surface Mount
Width :
12mm
Core Size :
16-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
DF2238
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
100
Interface :
I2C, SCI
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
100
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
DAC Channels :
yes
Pbfree Code :
Pin Count :
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
13 μs
Address Bus Width :
24
PWM Channels :
Series :
H8® H8S/2200
Core Processor :
H8S/2000
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DMA Channels :
Package / Case :
100-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Factory Lead Time :
20 Weeks
Additional Feature :
OPERATES AT 2.2V MINIMUM SUPPLY @ 6.25MHZ
Has ADC :
Speed :
13.5 MHz
Published :
2010
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
10
Supply Voltage :
3V