DF2238RTF13
Mfr.Part #
DF2238RTF13
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Stock
104
In Stock :
104
Microcontrollers
Base Part Number :
DF2238
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tray
Width :
12mm
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Core Processor :
H8S/2000
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3V
Frequency :
13MHz
Series :
H8® H8S/2200
Interface :
I2C, SCI
Additional Feature :
OPERATES AT 2.2V MINIMUM SUPPLY @ 6.25MHZ
Core Size :
16-Bit
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Number of Pins :
100
DMA Channels :
yes
RAM Size :
16K x 8
Speed :
13.5 MHz
Length :
12mm
Terminal Form :
Gull wing
External Data Bus Width :
16
Terminal Pitch :
0.4mm
Operating Supply Voltage :
5V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
72
PWM Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
2010
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
10
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
100
Memory Size :
256KB
Access Time :
13 μs
Pin Count :
Package / Case :
100-TQFP
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Bit Size :
16
Watchdog Timer :
Pbfree Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Address Bus Width :
24
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1.2mm