DF2238BFA13IV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2238BFA13IV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
72
Package / Case :
100-BFQFP
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Core Processor :
H8S/2000
Number of Pins :
100
Watchdog Timer :
yes
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
H8® H8S/2200
Base Part Number :
DF2238
Frequency :
13MHz
RAM Size :
16K x 8
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
13 μs
Number of Timers/Counters :
10
Interface :
I2C, SCI
Published :
2006
Program Memory Type :
Flash
Core Size :
16-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA