DF2218UTF24V
Mfr.Part #
DF2218UTF24V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Pitch :
0.4mm
Package / Case :
100-TQFP
Factory Lead Time :
20 Weeks
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.4V MINIMUM SUPPLY
Oscillator Type :
External
Base Part Number :
DF2218
Core Processor :
H8S/2000
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
12mm
PWM Channels :
yes
Pin Count :
100
Bit Size :
16
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Connectivity :
SCI, SmartCard, USB
Watchdog Timer :
Interface :
SCI, UART, USB
Number of Pins :
100
Published :
2008
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
12K x 8
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
ROHS3 Compliant
Series :
H8® H8S/2200
Length :
12mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tray
DAC Channels :
No
Number of Terminations :
Data Converter :
A/D 6x10b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
External Data Bus Width :
16
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
69
Has ADC :
Terminal Position :
QUAD
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
3
Address Bus Width :
24
Memory Size :
128kB
No
Access Time :
24 μs
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
24MHz