DF2218BR24V
Mfr.Part #
DF2218BR24V
Package / Case
112-LFBGA
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 112LFBGA
Microcontrollers
RAM Size :
12K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
H8® H8S/2200
Mount :
Memory Size :
128kB
Base Part Number :
DF2218
Number of I/O :
69
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Core Processor :
H8S/2000
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Access Time :
24 μs
Number of Pins :
112
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Number of Timers/Counters :
3
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
24MHz