DF2215TE16WV
Mfr.Part #
DF2215TE16WV
Package / Case
120-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Published :
Base Part Number :
DF2215
Data Bus Width :
16b
Core Size :
16-Bit
Oscillator Type :
External
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
256KB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
68
Data Converter :
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Number of Timers/Counters :
2
Operating Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Package / Case :
120-TQFP
Number of Pins :
120
Mount :
Surface Mount
DMA, POR, PWM, WDT
Access Time :
16 μs
RAM Size :
16K x 8
Frequency :
16MHz