DF2210CUFP24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2210CUFP24V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Interface :
SCI, UART, USB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
16-Bit
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
DF2210
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
24MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
H8S/2000
Packaging :
Tray
Published :
Number of Pins :
64
Series :
H8® H8S/2200
Data Bus Width :
16b
Connectivity :
SCI, SmartCard, USB
Data Converter :
A/D 6x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA