DF2168VT33V
Mfr.Part #
DF2168VT33V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
144
DAC Channels :
yes
Pin Count :
144
Bit Size :
16
Package / Case :
144-TQFP
Core Size :
16-Bit
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Base Part Number :
DF2168
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Frequency :
33MHz
PWM Channels :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
3A991.A.2
Watchdog Timer :
Address Bus Width :
24
Contact Plating :
Copper, Tin
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Series :
H8® H8S/2100
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tray
External Data Bus Width :
16
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
20 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Length :
16mm
Width :
16mm
Core Processor :
H8S/2000
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.4mm
Program Memory Type :
Flash
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
40K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Published :
Number of Timers/Counters :
5
DMA Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
256KB
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Operating Supply Voltage :
3.3V
Connectivity :
I2C, IrDA, LPC, SCI, SmartCard
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
106
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA