DF2161BVT10V
Mfr.Part #
DF2161BVT10V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
5
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Terminations :
144
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peripherals :
PWM, WDT
External Data Bus Width :
16
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
70mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Height Seated (Max) :
1.2mm
ROM (words) :
Mount :
Surface Mount
Series :
H8® H8S/2100
Base Part Number :
DF2161
Has ADC :
yes
Core Processor :
H8S/2000
Number of Pins :
144
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.4mm
Published :
RAM Size :
4K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Core Size :
16-Bit
Packaging :
Tray
Width :
16mm
Number of I/O :
114
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
DAC Channels :
Length :
16mm
Bit Size :
16
Frequency :
10MHz
Address Bus Width :
24
Supply Voltage :
3V
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
DMA Channels :
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V