DF2148BTE20V
Mfr.Part #
DF2148BTE20V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Peripherals :
PWM, WDT
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
100
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Number of I/O :
74
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
QUAD
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
4K x 8
Mount :
Surface Mount
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
PWM Channels :
yes
Published :
Series :
H8® H8S/2100
External Data Bus Width :
16
Mounting Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
20MHz
Pbfree Code :
yes
DAC Channels :
Supply Current-Max :
70mA
Power Supplies :
5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Timers/Counters :
4
Number of Pins :
100
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Package / Case :
100-TQFP
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
24 Weeks
Has ADC :
Memory Size :
128kB
Access Time :
20 μs
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
H8S/2000
Base Part Number :
DF2148
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V