DF2148ATE20IV
Mfr.Part #
DF2148ATE20IV
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
yes
Has ADC :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
14mm
Width :
14mm
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
PWM Channels :
74
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Interface :
I2C, IrDA, SCI
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Pitch :
0.5mm
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
5V
Address Bus Width :
24
Bit Size :
16
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
70mA
Connectivity :
I²C, UART/USART
Number of Timers/Counters :
2
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
DF2148
Access Time :
20 μs
RAM Size :
4K x 8
Number of Terminations :
100
Package / Case :
100-TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V