DF2145BVTE10V
Mfr.Part #
DF2145BVTE10V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
DMA Channels :
yes
Length :
14mm
Peripherals :
PWM, WDT
Mounting Type :
Number of I/O :
74
Number of Timers/Counters :
5
Access Time :
10 μs
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
yes
Memory Size :
256KB
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
Frequency :
10MHz
RAM Size :
8K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Core Processor :
H8S/2000
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
PWM Channels :
Package / Case :
100-TQFP
ROM (words) :
Supply Current-Max :
70mA
Pbfree Code :
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Width :
14mm
Series :
H8® H8S/2100
Has ADC :
Connectivity :
Host Interface (LPC), I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
External Data Bus Width :
16
Oscillator Type :
Internal
Published :
Base Part Number :
DF2145
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
24 Weeks
Core Size :
16-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V