DF2145BFA20V
Mfr.Part #
DF2145BFA20V
Package / Case
100-BFQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
100
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
PWM, WDT
Access Time :
20 μs
Width :
14mm
Number of I/O :
74
Base Part Number :
DF2145
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
MICROCONTROLLER
Length :
14mm
16
Mount :
Surface Mount
ROM (words) :
Core Size :
16-Bit
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Mounting Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
H8® H8S/2100
16
Published :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Supply Current-Max :
70mA
Frequency :
20MHz
RAM Size :
8K x 8
Pin Count :
Pbfree Code :
Core Processor :
H8S/2000
Package / Case :
100-BFQFP
Has ADC :
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Memory Size :
256KB
Supply Voltage :
5V