DF2145BFA20IV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2145BFA20IV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.5mm
ROM (words) :
Number of I/O :
82
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
16
DMA Channels :
yes
RAM (bytes) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Address Bus Width :
24
DAC Channels :
yes
ROM Programmability :
Flash
Has ADC :
Speed :
20 MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pbfree Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
100
Height Seated (Max) :
3.05mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
16
Supply Voltage :
5V
Temperature Grade :
COMMERCIAL EXTENDED
Surface Mount :
Operating Temperature (Max) :
75°C
Width :
14mm
Power Supplies :
5V
Number of Terminations :
100
Supply Current-Max :
70mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V