DF2144AVTE10V
Mfr.Part #
DF2144AVTE10V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Stock
78
In Stock :
78
Gull wing
Has ADC :
Interface :
IrDA, SCI
H8® H8S/2100
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Size :
16-Bit
Connectivity :
IrDA, SCI
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
5
Frequency :
10MHz
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Number of Terminations :
100
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Base Part Number :
DF2144
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2006
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
External Data Bus Width :
16
Length :
14mm
Access Time :
10 μs
ROM (words) :
131072
RAM Size :
4K x 8
PWM Channels :
Number of Pins :
100
Supply Current-Max :
40mA
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Package / Case :
100-TQFP
Memory Size :
128kB
Radiation Hardening :
Lead Free
Address Bus Width :
24
Mount :
ROHS3 Compliant
Width :
14mm