DF2140BVTE10V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2140BVTE10V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
DF2140
Has ADC :
yes
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
64KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Lead Free :
Lead Free
External Data Bus Width :
16
Pbfree Code :
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers/Counters :
5
Mount :
Surface Mount
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
Supply Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
100
Bit Size :
16
Pin Count :
100
Frequency :
10MHz
RAM Size :
4K x 8
Number of I/O :
74
Package / Case :
100-TQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
Core Size :
16-Bit
Length :
14mm
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
Host Interface (LPC), I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Address Bus Width :
24
Series :
H8® H8S/2100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Current-Max :
70mA
Width :
14mm