DF2134BFA20V
Mfr.Part #
DF2134BFA20V
Package / Case
80-BQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Number of Timers/Counters :
5
ROM (words) :
Access Time :
20 μs
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Bit Size :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Address Bus Width :
16
On Chip Program ROM Width :
8
Series :
H8® H8S/2100
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
80
Package / Case :
80-BQFP
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
RAM Size :
4K x 8
Data Bus Width :
16b
Published :
Base Part Number :
DF2134
Memory Size :
128kB
Length :
14mm
Connectivity :
IrDA, SCI
Packaging :
Tray
DAC Channels :
yes
Number of Pins :
80
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Interface :
IrDA, SCI
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
No
Number of I/O :
58
Has ADC :
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
H8S/2000
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V