DF2117VT20HV
Mfr.Part #
DF2117VT20HV
Package / Case
144-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 144TQFP
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
H8S/2600
Length :
16mm
Flash
Connectivity :
I²C, UART/USART
Data Converter :
A/D 16x10b
Supply Current-Max :
40mA
Package / Case :
144-TQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Bit Size :
16
Terminal Pitch :
0.4mm
Pin Count :
144
Program Memory Size :
160KB 160K x 8
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
14
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Memory Size :
160kB
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
144
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
Data Bus Width :
16b
Frequency :
20MHz