DF2117RVT20HV
Mfr.Part #
DF2117RVT20HV
Package / Case
144-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 144TQFP
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of Timers/Counters :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
144-TQFP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Factory Lead Time :
24 Weeks
Oscillator Type :
External
Pin Count :
144
Number of I/O :
112
Length :
16mm
Supply Voltage :
3.3V
Interface :
I2C, SCI
Number of Pins :
144
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
20MHz
HTS Code :
Published :
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Bit Size :
16
Number of Terminations :
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
8K x 8
Core Size :
16-Bit
Series :
H8® H8S/2100
Data Bus Width :
16b
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
PWM Channels :
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
I²C, UART/USART
Radiation Hardening :
No
DMA Channels :
No
Base Part Number :
DF2117R
Data Converter :
A/D 16x10b
Program Memory Size :
160KB 160K x 8
Supply Current-Max :
40mA
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA