DF1EA-7EP-2.5C
Mfr.Part #
DF1EA-7EP-2.5C
Description
CONN PLUG HSG 7POS 2.50MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
20.5mm
ECCN Code :
EAR99
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Color :
White
Durability :
30 Cycles
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Termination :
Crimp
Operating Temperature (Max) :
85°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Polyamide
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Breadth :
0.354 inch
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
7
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
7
Contact Resistance :
30mOhm
Fastening Type :
Latch Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Current Rating :
3A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
PLUG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Filter Feature :
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Pitch :
0.098 2.50mm
Series :
DF1E
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height :
9mm
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
Datasheets
DF1EA-7EP-2.5C
1 Rows Plug Bulk White 7 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DF1E Polyamide