DF1E-4EP-2.5C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1E-4EP-2.5C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG 4POS 2.50MM
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Panel, Snap in
Series :
DF1E
Current Rating :
3A
Total Number of Contacts :
4
Contact Termination :
Crimp
Housing Material :
Polyamide
IEC Conformance :
No
Connector Type :
PLUG
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
White
Number of Positions :
4
DIN Conformance :
Fastening Type :
Latch Holder
MIL Conformance :
Number of Rows :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DF1E-4EP-2.5C
Hirose DF1E-4EP-2.5C
1 Rows Plug Bulk White 4 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp DF1E Polyamide