DF1E-2EP-2.5C
Mfr.Part #
DF1E-2EP-2.5C
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.50MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Max Current Rating :
3A
Orientation :
Straight
Depth :
18.8mm
Mount :
Panel, Snap in
Pitch :
0.098 2.50mm
Reliability :
COMMERCIAL
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Current Rating :
3A
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
DF1E
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Min Operating Temperature :
-35°C
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Total Number of Contacts :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Gender :
Connector Type :
PLUG
Rated Current (Signal) :
3A
IEC Conformance :
Body Breadth :
0.35 inch
Number of Positions :
2
Color :
White
Housing Material :
Polyamide
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
250V
Lead Free
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Termination :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
15mm
Durability :
30 Cycles
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DF1E-2EP-2.5C
Hirose DF1E-2EP-2.5C
1 Rows Plug Bulk White 2 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp DF1E Polyamide