DF19K-20P-1H(52)
Mfr.Part #
DF19K-20P-1H(52)
Description
CONN HEADER BRD EDGE 20P 1MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Receptacle
Product :
Headers
Voltage Rating :
100VAC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Mounting Type :
Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
Insulation Height :
0.057 (1.45mm)
Mated Stacking Heights :
Fastening Type :
Friction Lock
Number of Rows :
1
Housing Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
500 MOhms
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Post :
Housing Color :
Beige
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
3.94µin (0.100µm)
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Contact Finish Thickness - Mating :
3.94µin (0.100µm)
Pitch :
1 mm
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Pin Header
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Series :
DF19
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Length - Mating :
Packaging :
Cut Tape
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Applications :
Shrouding :
Shrouded - 3 Wall
Number of Positions :
20
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination Style :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Row Spacing - Mating :
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
Datasheets
DF19K-20P-1H(52)
1 Rows Receptacle Cut Tape 20 Positions Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle Male Pin DF19