DF19A-36SCFA(41)
Mfr.Part #
DF19A-36SCFA(41)
Description
CONN SOCKET 36AWG CRIMP GOLD
Product Category :
Rectangular Connector Contacts
Series :
DF19
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Termination :
Crimp
Pin or Socket :
Socket
Contact Finish :
Gold
Contact Gender :
Male
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
1A
Wire Gauge :
36 AWG
Insulation Resistance :
500MOhm
Wire/Cable Gauge :
36 AWG