DF13-6P-1.25DSA(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF13-6P-1.25DSA(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Package :
Bulk
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Fastening Type :
Detent Lock
Brand :
Hirose Connector
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
6
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Series :
DF13
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
1
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Pitch - Mating :
0.049 (1.25mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Base Product Number :
DF13
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Contact Length - Mating :
Contact Shape :
Square
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Overall Contact Length :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Length - Post :
0.091 (2.30mm)
Mated Stacking Heights :
Hirose Electric
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Insulation Color :
Beige
Row Spacing - Mating :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Cable/Wire
Product Type :
Contact Material :
Brass
Applications :
Voltage Rating :
150V
Datasheets
DF13-6P-1.25DSA(55)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Cable/Wire 0.169 (4.30mm) Height