DEHR33F821KA3B
Mfr.Part #
DEHR33F821KA3B
Description
CAP CER 820PF 3.15KV RADIAL
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Capacitance :
820pF
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
12mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Depth :
6mm
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Lead/Base Style :
Flat
HTS Code :
Lead Length :
25mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Datasheets
DEHR33F821KA3B
Murata Electronics DEHR33F821KA3B
DEH 820pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F821KA3B Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 3.15kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33F821KA3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV