DEC1X3J270JA3B
Mfr.Part #
DEC1X3J270JA3B
Description
CAP CER 27PF 6.3KV SL RADIAL
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Depth :
7mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
27pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DEC1X3J270JA3B
Murata Electronics DEC1X3J270JA3B
DEC 27pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J270JA3B Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEC1X3J270JA3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV