DEA1X3D560JA2B
Mfr.Part #
DEA1X3D560JA2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 56PF 2KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Series :
DEA
Feature :
High Voltage
Composition :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Temperature Coefficient :
SL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Capacitance :
56pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
25mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Datasheets
DEA1X3D560JA2B
Murata Electronics DEA1X3D560JA2B
DEA 56pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.236Dia 6.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEA1X3D560JA2B Overview
A 0.236Dia 6.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is SL.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEA1X3D560JA2B Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV