DEA1X3D391JA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEA1X3D391JA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 2KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
390pF
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Temperature Characteristics Code :
SL
Series :
DEA
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
SL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Length :
25mm
Depth :
5mm
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Datasheets
DEA1X3D391JA3B
Murata Electronics DEA1X3D391JA3B
DEA 390pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.512Dia 13.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEA1X3D391JA3B Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.512Dia 13.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 2kV, it can operate.7.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEA1X3D391JA3B Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV