DE2E3KY102MA2BM01
Mfr.Part #
DE2E3KY102MA2BM01
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Capacitance :
1000pF
REACH SVHC :
No SVHC
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250VAC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Series :
KY
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
DE2E3KY102MA2BM01
Murata Electronics DE2E3KY102MA2BM01
KY 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
DE2E3KY102MA2BM01F Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -25°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2E3KY102MA2BM01F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm