DE21XKY470JA3BM02F
Mfr.Part #
DE21XKY470JA3BM02F
Description
CAP CER 47PF 250VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Series :
KY
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Voltage - Rated :
250VAC
Applications :
Safety
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ratings :
X1, Y2
Width :
5mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Capacitance :
47pF
Temperature Characteristics Code :
SL
Murata Electronics DE21XKY470JA3BM02F
KY 47pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE21XKY470JA3BM02F Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.(URac) of the component is always 250V.This coefficient equals SL indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DE21XKY470JA3BM02F Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V