DE1E3KX222MB4BP01F
Mfr.Part #
DE1E3KX222MB4BP01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL
Stock
328
In Stock :
328
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
E
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
300VAC
Ratings :
X1, Y1
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2200pF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Multilayer :
No
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Temperature Characteristics Code :
E
Series :
KX
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Murata Electronics DE1E3KX222MB4BP01F
KX 2200pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE1E3KX222MB4BP01F Overview
Programs on this device are of 0.354Dia 9.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE1E3KX222MB4BP01F Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm