DE1E3KX152MN4AN01F
Mfr.Part #
DE1E3KX152MN4AN01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 250V RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Tolerance :
±20%
Lead/Base Style :
Formed Leads
Series :
KX
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
E
Voltage - Rated :
250VAC
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Murata Electronics DE1E3KX152MN4AN01F
KX 1500pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
DE1E3KX152MN4AN01F Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -25°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DE1E3KX152MN4AN01F Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm